Kadın Hastalıkları

Endometrial Hiperplaza

Rahim duvarı kalınlaşması tıpta endometrial hiperplazi olarak adlandırılır. Rahim iç yüzeyinin ani kalınlaşması ve kanaması ile seyreden bir kadın hastalığıdır. Rahim – uterus – embriyonun geliştiği ve çocuğun doğuma kadar içerisinde bulunduğu kaslı bir organdır. Adet kanaması rahim duvarının –endometriyumun- fizyolojik kalınlaşması sonucu parçalanması ve kanama ile yumurtaların dışarı atılmasıdır. Bu olay fizyolojik normal bir olaydır. Endometriyumun bu kalınlaşması östrojen ve progesteron hormonlarının kontrolündedir. Bir adet dönemi boyunca bu hormonlar rahmi ve endometriyumu olası bir gebelik için hazırlar. Endometriyal hiperplazi de ise zamansız ve aşırı bir kalınlaşma söz konusudur.

Rahim Duvarı Kalınlaşması Kimlerde Olur?
Yumurtalıklardan salınan östrojen hormonu endometriyum tabakasını iki adet dönemi arasında fizyolojik olarak kalınlaştırır. Gebelik olmadığı zaman adet kanaması ile kalınlaşan tabaka dökülür. Gebelik oluşmuş ise progesteron hormonu salgılanır ve kanama olmasını ve endometriyumun kalınlaşmasını engeller. Östrojen – progesteron hormonu düzensizliklerinde rahim duvarı kalınlaşmasına sıkça rastlanır.
Östrojen bazlı doğum kontrol ilaçları – oral kontraseptifler – rahim duvarı kalınlaşmasına neden olurlar. Polikistik over sendromu gibi hastalıklarda ise düzenli yumurtlama olmadığından progesteron üretimi yetersizdir ve östrojen kontrolsüz bir şekilde endometriyum üzerine etki eder.
Ayrıca diyabet hastalarında ve radyo-kemoterapi alan hastalarda , ergenliğe yeni girmiş kızlarda ve menopoz dönemindeki kadınlarda da sıkça görülür.

Rahim Duvarı Kalınlaşmasında Potansiyel Riskler Nelerdir?
Düzensiz bir adet dönemi olması ve endometriyumun hızla kalınlaşıp sürekli yenilenmesi nedeniyle öncelikle kısırlık – infertilite – oluşur. Ayrıca sık kanama atakları anemilere neden olacaktır. Rahim duvarı kalınlaşmasında en korkulan ise endometriyum kanserlerine zemin hazırlamasıdır. Endometrial hiperplazi , endometrial kanserler açısından bir başlangıç evresidir.

Rahim duvarı Kalınlaşmasında Tedavi?
Tedavi hastanın yaşı ve hastalığın ağırlığına göre verilir. Genellikle adet düzenleyici olarak da bilinen östrjen – progesteron içeren preparatlar verilir. Ağır ve menopoz dönemindeki vakalarda ise küretaj yada histerektomi – rahmin çıkarılması – ameliyatları yapılabilir.